Categories
Nezaradené

Zúfalí ľudia robia zúfalé veci

Včera som sa zastavil na chvíľu za Oskarom Dobrovodským. Sedeli sme v kaviarni a rozprávali sa   — o Južnej Afrike, Španielsku, Nemecku, o duálnom vzdelávaní, o korupcii. Dozvedel som sa veľa nového, ale jedna veta, ktorú povedal Oskar ma prekvapila. Rozmýšľal som o tom už niekoľko mesiacov a zrazu to Oskar povedal tak ľahko a zreteľne.Už niekoľko mesiacov sa snažím dať dokopy ekonomickú a sociálnu vedu — vedecké štúdie, knihy a články preformulovať do zrozumiteľného programu, ktorý budeme musieť realizovať po tom,  keď veľká kríza,  ktorej rozprávam a píšem už 5 rokov príde. Aj keď pre novinárov stále odpovedám, že ONA je už tu. Zatiaľ nie je. Vysvetlím.

Vždy keď počujem politikov zo SMERu rozprávať o “úspechoch”, spomeniem si na vzorček Výkonnosť ekonomiky = rast HDP — rast zadĺženia. Ekonomické motory krajín slabnú a niektoré už ťahajú opačným smerom. Ekonomika Japonska, Španielska, Talianska, Portugalska, Grécka sa rúca do vnútra, do seba. Ich ekonomický rast je záporný a tieto krajiny sú v tiahlej kríze. Slovensko nie je výnimkou. Náš ekonomický rast je niekde okolo nuly a ešte som presvedčený, že sme kŕmení klamstvami, jednoducho čísla počtov nezamestnaných alebo inflácie (rastu spotrebiteľských cien) nesedia.

Tak kríza, ktorá už je tu bude dlhá a tiahla. Hovoril som o tom a písal už veľa krát, tak sa nebudem opakovať. Kríza prinesie so sebou niekoľko trendov:

  • zatváranie hraníc a clá,
  • rozklad medzinárodneho obchodu,
  • nástup samozásobenia potravinami,
  • odchod ľudí z miest na vidiek,
  • nové príležitosti pri náhrade dovozu (opäť sa oplatí na Slovensku vyrábať jednoduché veci).

Samozrejme, šát tieto trendy nedokáže nijakým spôsobom ovplyvniť. Ľudia sa zariadia sami, ľudia budú voliť iných politikov, zmenia sa preferencie čitateľov a novinári sa tomu prispôsobia. No a štátom neostane nič, len vyberať dane, ktoré sa vyberajú najľahšie: dane z majetku a clá. Ostatné dane sa zmenšia z dôvodu prepadu obchodu a rastu čierneho trhu.

Práve keď som s Oskarom rozprával o jeho pobyte v Južnej Afrike Oskar vysvetľoval, ako sa zhoršila ekonomika po páde aparteidu. A vtedy povedal: “vieš, keď je človek hladný a už niekoľko dní nejedol, vtedy sa jeho rozmýšľanie zmení. Vtedy nastúpia pudy a môže ľahko niekoho napadnúť aby získal jedlo”. A tak to je. Jeden z trendov, ktoré sa dajú očakávať všade na svete je rast kriminality. Netýka sa to len Nemecka (medziročný rast 25% podľa Focus.de). Týka sa to afrických krajín, USA, skrátka všetkých. Nám do hnutia Sme rodina píšu zúfalí ľudia, ktorí si nevedia pomôcť. A koľko je takých, ktorí nepíšu, ale rovno idú svoje problémy “riešiť” s nožom v ruke?

Budeme musieť zahustiť sociálnu sieť a urobiť vývarovne aj ubytovne aj v menších mestách. Budeme musieť vymyslieť také verejné práce, ktoré dokážu pomôcť v samozásobení potravinami. A budeme musieť byť veľmi flexibilní v zostavovaní rozpočtov na všetkých úrovniach od republiky až po obec.

Prosím, nepanikárme. Tento trend je zatiaľ dosť pomalý. Nepotrebujeme paniku. Potrebujeme rozhodné a premyslené kroky.