Categories
Nezaradené

Morálny relativizmus

Photo by Double Negative/Universal Pictures - © 2011 Universal Studios. ALL RIGHTS RESERVED
Photo by Double Negative/Universal Pictures – © 2011 Universal Studios. ALL RIGHTS RESERVED

My ľudia máme v sebe nejakú záklopku, akýsi spätný ventil, poistku. Umožňuje nám, aby sme si mysleli, že sme dobrí, múdri a to čo robíme je správne. A skutočne, ak by sme sa pozreli z odstupu, zo vzdialenosti čo i len nepatrnej, tak by sa nám mohol svet zrúcať ako pyramída zo žolíkových kariet.

Peter Breiner:

Ono to vo veľkom obraze vyjde narovnako a zapadá to aj do celosvetového trendu rapídneho znižovania príčetnosti ľudstva.

Voliči sú buď bezradní a nevidia riešenie, alebo sú z nejakej modlitebne zvyknutí veriť klamstvám a nezmyslom a tak volia kandidátov, ktorí ich podobnými kŕmia.

Čo to je “morálny relativizmus”?

Morálny relativizmus hovorí, že etické „pravdy“ sú založené na premenných, ako čo sú situácie, kultúra, city, atď. Pre zjednodušenie príklad.Jesť psov je podľa niektorých ľudí zlé, pretože psi sú domáci maznáčikovia. Ale zabíjať kravy a jesť ich mäso je v poriadku. Pre niektorých ľudí je to tak. Argumentujú tým, že “v biblii sa píše”, že “všetci vedia”, že “sme to tu tak vždy robili”. Asi niekde tu väčšina čitateľov skončí, tak by som využil príležitosť a rozlúčil sa s nimi.

Legitimita morálneho relativizmu

Vo veci morálky neexistuje autorita, ktorá má dostatočný odstup od fungovania na našej planéte. Snáď len mimozemšťan Paul (ako vo skvelom filme Grega Mottolu). (Pre mňa je morálny očistec rovný nedeľnej kázni sledovanie skečov Gergea Carlina na YouTube. Ale je to len pre pokročilých cvičencov.) Žijeme s tým, že sa netrápime, že denne zomierajú desiatky tisív ľudí od hladu a my sa prejedáme. Nevadí nám, že ničíme planétu, hlavne, že schody sú umyté. Žijeme tak všetci, autora nevynímajúc, takže morálny relativizmus je legitímny (nie však správny; nie spravodlivý).

Rebríčky a stupnice

Tu zamávam ďalším odchádzajúcim a pokračujem pre pár vyvolených, pre ktorých je tento článok aj tak zbytočný.

Dajme si morálne záležitosti do veľkého rebríčku “aké zlé sú”. Veľmi dobrý rebríček je podľa počtu mŕtvych. Používa sa často. Pripomeniem čísla?

 

Niekde tu máme vytvorený dostatočný odstup (helicopter view), aby sme mohli rozobrať zopár princíov.

§1 Horšie je to, čo zabíja viac ľudí

Podľa tohto princípu môžeme porovnávať teflonové panvice so súčasným Ruskom. Na počet mŕtvych sú horšie teflonové panvice. Obrázok panvice

Ak pripustíme, že teflónová panvica prispieva k vzniku zhubných nádorov váhou povedzme jedného človeka zo 100.000  a ak spočítame, že vo vyspelých krajinách žije približne miliarda ľudí, tak počet úmrtí je 1.000 za rok. V tomto porovnaní vyzerá Rusko veľmi nevinne. Rovnako môžeme porovnávať bezpečnosť leteckej prevádzky s úmrtiami zapríčinenými somármi (ako to robí vo svojej reklame National Geographic). Mimochodom reklama National Geographicu je nepravdivá.

§2 Ak ku stratám na živote (ani k fyzickému ublíženiu) nedochádza, tak horšie je to, čo spôsobuje viac problémov viac ľuďom

Politicky nekorektná pravda je taká, že priemerná inteligencia vo vyspelých krajinách je IQ 100 a okrem toho veľká časť populácie trpí duševnými chorobami alebo patologickými sklonmi. Výsledné spektrum hlúpostí v ktoré ľudia veria je gigantické. Homeopatia, Ježišove predkožky, dosahovanie prosperity tlačením peňazí, 72 panien, aby sme menovali zopár príkladov.

A tak ľudia konanjú vedome či nevedome nepríjemnosti (alebo horšie ublíženia) iným ľuďom. Od skenovania sietnice na letiskách, cez vyzúvanie na návšteve, röngtenovanie batožiny, až po šikanu na úradoch, všetko sa deje v mene väčších hrozieb. Skenovanie sietnice má zabrániť vstupu neželaných osôb do krajiny, vyzúvanie odvrátiť hrozbu prenesenia výbušnín a ostrých predmetov v obuvi a … veď to všetci vieme. Na jednu stranu aj druhú stranu na misky nakladáme a zvažujeme, ktré “zlo” je menšie.

§3 Problémy aj ľudský život sa dajú niekedy prepočítať na peniaze

Pracovníci marketingových oddelení to poznajú. Chodia im listy. Rozpočet na charitu majú povedzme desať tisíc na rok a žiadostí kopec. Podporiť mladého huslistu alebo operáciu srdca v zahraničí.

Rovnako zvažuje aj štát (politici, občania, médiá). Kde je hranica solidarity? Koľko z nášho luxusu prepustíme ostatným? Kde je hranica uskromnenia? Ak si odtrhnem od úst 31 eúr mesačne, jedno somálske dieťa môžem pohodlne uživiť.

Rovnako sa na peniaze niekedy prepočítavajú problémy. Registrácia voľných živností? Ak stojí vaša hodina 10 eúr, tak vás to vyjde na 30 eúr, počítajúc len ušlý čas aj s príchodmi a odchodmi.

§4 Pri porovnávaní musíme započítať aj minulé a budúce ľudské životy (alebo problémy)

Zlo najstrašnejšie – klimatická zmena zabije (alebo zamedzí tomu aby sa narodili) miliardy ľudí. Acidifikácia morí, topenie ľadovcov – všetko bude trvať storočia a tisícročia. Už aj tie plastové sáčky sa rozkladajú 400 rokov. Azbestové izolácie budeme odstraňovať desaťročia. To všetko je potrebné zrátať pri uvažovaní o nákladoch na zmenu.

§5 Zvieratá sú tiež živé bytosti

Aspoň moje sliepky sú. Ak by som musel zabíjať to, čo jem, asi by nás bolo viac vegánov 🙂

Záver

Účelom tohto krátkeho zhrnutia je slúžiť ako referencia pre ľudí, ktorí nevedia, čo je morálny relativizmus a zároveň poskytovať zopár tém pre zamyslenie sa. To všetko v šiších súvislostiach a vykostené od aktualít, pri ktorých si nebudeme o 3 mesiace pamätať, či pán XY je teraz ten dobrý alebo nie.

http://komentare.sme.sk/c/7487187/ako-si-vybrat-ked-niet-z-coho.html#ixzz3JJFeHYvj

http://www.gotquestions.org/Slovencina/moralny-relativizmus.html

http://www.imdb.com/title/tt1092026/

https://www.youtube.com/watch?v=qDO6HV6xTmI

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Black_Book_of_Communism

http://academic.evergreen.edu/g/grossmaz/interventions.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_war

http://www.snopes.com/science/stats/donkey.asp

http://www.osacr.cz/2013/11/22/jezis-muz-s-nejdivnejsim-pohlavim-aneb-zahada-svate-prekozky/

http://wikiislam.net/wiki/72_Virgins