Categories
Nezaradené

Čo chce Rusko?

Na Ukrajine zomierajú ľudia. Do dnešného dňa ich zomrelo viac ako tisíc. Kto z ich úmrtia mohol mať úžitok? Čítavam názory, že my, ktorí obhajujeme Rusko, že sme hlúpi, platení z Ruska a mnohé ďalšie nepekné slová. Nuž, ako kto. Inteligencia či empatia je rovnako zastúpená na oboch stranách a na oboch stranách čítam bizarné dôvody a vidím veľa predsudkov a emócií. Tento blogpost vznikal dlho, posledných zopár mesiacov som bol veľmi zaneprázdnený a chýbala mi motivácia. Dnes na prahu ďalšej vojny, či už studenej alebo skutočnej, je dôležité zdvihnúť hlas za mier a porozumenie. Myslím si totiž, že prvý krok k mieru je pochopenie druhej strany.

Historická pamäť a čo v nej majú Rusi

Zatvorme oči a predstavme si priemerného občana Slovenska. Má priemerný príjem, priemerné vzdelanie a priemerné túžby. Dámy odpustia, ale bude to muž. Som jediný, kto si myslí, že ženy nemajú rady prázdne reči o tom, čo si myslí Putin alebo Obama? (V tomto sú ženy múdrejšie.)

Náš priemerný slovák pravdepodobne netuší, aké boli myšlienky buržuáznej revolúcie. Pravdepodobne bude mať zopár predsudkov voči maďarom či rómom a asi nebude vidieť veľký rozdiel medzi Smerom a zvyškom politickej scény.

Priemerný Rus odvodzuje svoj pôvod (tak sa Rusi vnímajú) od dedinského obyvateľstva utláčaného bojarmi s dlhými bradami, ktoré civilizoval až Peter I. Vie, že elity rozprávali po francúzsky a na sedliaka kašľali. Vie, že generácie Rusov boli posielané do boja proti európanom aj stredoázijským národom. Priemerný Rus vie, že Veľká októbrová socialistická revolúcia bol podvod, ale zároveň ukončil nezmyseľnosť cársko/aristokratického spoločenského zriadenia. Je si vedomý úmrtia miliónov ľudí hladom, v gulagoch, popravami. V spomienkach sa mu vynárajú zábery žien v baniach, na stavbách aj za strojmi. Stachanovcov aj Zlobinovcov. A hlavne druhá svetová. Rusi sú hrdí na obete, ktoré priniesli, aby vyhrali nad Nemeckom.

Perestrojka a nedávna minulosť

Lenin vyhlásil NEP (Novú ekonomickú politiku) v roku 1921 v reakcii na hospodárske problémy. Gorbačov urobil to isté v roku 1987. Dôvod bol rovnaký. Sovietsky zväz smeroval k hospodárskemu krachu a všetci to vedeli. (Ani tereziánske a jozefínske reformy neboli vyvolané láskou k blížnemu, ale stavom štátnej kasy.) Perestrojka nepomohla – Sovietsky zväz aj socialistický tábor zaostávali za Západom tak, že režimy sa nedali udržať. Ani hospodársky, ani vojensky.

Pád bol hlboký a Rusko sa ocitlo v rannom divokom kapitalizme, chaose a kolapse hospodárstva. Pamätáte si Jeľcina na tanku? To bol 1991.

V 1992 som sa priatelil s niekoľkými Rusmi. Peniaze rátali, jedna klobása, dve klobásy, žízni nechvátit (museli by sme šetriť celý život). Ich plat vedca v Akadémii vied stačil na dve klobásy. V deväťdesiatomdruhom som si síce pripadal ako chudák, ale oproti Rusom som bol nebotyčne bohatý.

Rusko je krajina bohatá na nerastné bohatstvo. Priemerný Rus si pamätá, ako si zopár ľudí rozobralo všetko a opitý Jeľcin všetko podpisoval. To trvalo do roku 1999, kým nenastúpil Putin.

Putin

Putin nastúpil v roku 1999 v momente, keď HDP Ruska bolo na minime. Nepochybujte prosím o tom, že Putin je miliardár. Jeho majetok ja napísaný na iných ľudí, alebo ho vlastní prostredníctvom daňových rajov. Na webe sa dajú nájsť fotografie domov, ktoré využíva. Prečo mu to Rusi tolerujú? Lebo im pozdvihol sebavedomie. Lebo rozpumpoval ekonomiku. Lebo ovládol v Rusku médiá. Lebo sa za neho nemusia hanbiť ako za Jeľcina. Jeľcin aj Mečiar vytvorili oligarchov. “Tá doba to s sebou nesla.” Oligarchovia vznikli vo všetkých postkomunistických krajinách. Bábiš aj Široký, Kellner aj Berezin boli jednoducho v správny čas na správnom mieste a mali vedomosti, schpnosti a šťastie. Tieto príležitosti sa vytvárajú len raz za generáciu a oligarchovia to využili.

Putin zatočil s oligarchami, ktorí ho nepodporovali. A médiá mu v tom pomáhali. Chodorkovskij je zlý a Deripaska dobrý. (V tomto sa vôbec nevyznám, ale ani po tom netúžim. Nechcem vedieť, kto je momentálne na výslní a kto je “nepriateľ” národa.)

Prosím nemýľme sa. Argument, že je potrebné uvaliť hospodárske sankcie na krajinu, kde vládnu oligarchovia je nelegitímny. Podľa neho by mali byť uvalené sankcie na Slovensko tiež.

Hriechy režimov

V diskusiách, ktoré sledujem chýba obom stranám porovnanie s tou druhou stranou. Chýba mierka. Skúsme dať do pomeru Rusko a USA, ktorá krajina je “väčšie zlo”. (Nemám rád tento stredoveký slovník, ale keď ho už propaganda používa…).

USA: Najviac väzňov na obyvateľa. Orwelovské rozmery odpočúvania a sledovania súkromia. Zadné vrátka v operačných systémoch, mobilných sieťach, v telefónoch. Mučenie v Guantanáme, Iraku, Poľsku a na palube lietadiel. Podpora terorizmu. Vojny mimo územia USA, často na základe “operácií pod falošnou vlajkou”. (Máme 100% informácie o chemických zbraniach v Iraku a pod.) Fakt divná zahraničná politika (Kerry do Ruska nepôjde, kvôli právam homosexuálov, ale do Saudskej Arábie pôjde, aj keď ich tam rovno popravujú, McCain je na fotkách s kadekým)

Rusko: Zopár mŕtvych novinárov (mimochodom vrahov Politkovskej našli), vojna v Čečensku (nie je to tak, ako sa na prvý pohľad do Wikipédie zdá), vojna v Gruzínsku (aj to je ináč, ale stačí si prečítať Wikipédiu), no a tá Ukrajina a Krym a tak.

Šesťdesiaty ôsmy nie je argument…

… rovnako, ako ním nie je vojna vo Vietname či Kórei. V šesťdesiatomôsmom sme nesmeli pípnuť ani v ČSSR ani v Sovietskom zväze. Nemohli sme voliť koho chceme. Neexistovala nezávislá tlač. Tvrdiť dnes, že v Rusku sa nedajú kúpiť opozičné noviny je hlúposť. Dajú. Ľudia môžu voliť koho chcú. Majú voľby. Ako sa manipulujú médiá a voľby? V oboch krajinách nejako a v oboch krajinách opozícia vykrikuje na túto tému (pozorný čitateľ si všimne, že mám olajkovaných aj republikánov aj demokratov v USA a Navaľného v Rusku.)

A teraz príde poučka..

#1 Putin má podporu 80%, Obama 20%

Samozrejme Putin Rusov podľa výskumov verejnej mienky a Obama američanov. (Aj keď neverím štatistikám, ktoré sám nesfalšujem). Putinovi sa podarilo vykomunikovať s národom a získať podporu pre to, čo robí. Mnohí ľudia vykrikujú, že Obama chce to a Putin ono. Veď prezidenti majú svoje názory a môžu sa snažiť ich presadzovať. V každom prípade v hociktorej učebnici verejnej politiky sa dočítate o verejnom záujme, o spoločenskej objednávke a verejnej podpore. Putin to všetko má – aj spoločenskú objednávku aj podporu.

Čo sa nedočítate v masmédiách

Elity tak veľkých krajín ako je Čína, USA alebo Rusko majú svoje tímy poradcov a tí im hovoria, ako sa veci majú. Samozrejme, že to čo sa im povie nerozprávajú verejnosti, ale pravdu zamlčia, prikrášlia či vedome klamú. Čo vedia Obama a Putin a médiá ignorujú?

  • Ropný vrchol a vrchol nerastných surovín. Ropa je drahá a bude ešte drahšia. Všetky suroviny budú drahšie a životná úroveň bude klesať. O suroviny sa budú viesť vojny.
  • Klimatická zmena spôsobuje postupné sťahovanie od rovníka na sever a zhoršuje obývateľnosť subtropických oblastí.
  • Preľudnenie spôsobuje, že komunity v mnohých krajinách (Stredný Východ) sa stávajú nesebestačnými.
  • Ekonomiky vysplejších krajín sú na konci kreditného cyklu a ďalšia finančná kríza môže prísť každú hodinu.

Samozrejme so zlými správami sa nedajú vyhrať voľby (ako hovoria moji priatelia politici), ani sa nedajú predávať noviny (ako hovoria moji priatelia novinári). Všetci sa tvárime, že sa nič nedeje, ale elity (politické, hospodárske aj intelektuálne) sa na budúcnosť pripravujú.

Na chvíľu sa prestaňme zamýšľať, či sú tieto štyri informácie pravdivé. Predstavte si, že ste príslušník elít a stotožníte sa s nimi. Čo budete robiť? Začnete chystať svoju krajinu na nepokoje, vojny a politické krízy, ktoré budú nasledovať. A samozrejme na boj o suroviny.

Čo tvrdia ruské provládne masmédiá

Tvrdia, že Západ sa zbláznil. Poukazujú na destabilizáciu Líbye, Egypta, Iraku, Sýrie, z ktorej obviňujú Západ. Rusi sa boja, že USA a EÚ chcú destabilizovať Rusko a prípadne ho rozdeliť a prenechať Sibír číňanom. Dôvodov, prečo si to Rusi myslia, je veľa. Počnúc vyhláseniami politikov a končiac incidentmi v rôznych krajinách. V neposlednom rade hovoria o nepomere, aké peniaze prichádzajú na Ukrajinu zo Západu a aké z Ruska. Samozrejme, že Západ tvrdí, že financujú len demokraciu a hospodársku pomoc, Rusi zase hovoria, že ak Západ pošle 100 dolárov na hospodársku pomoc, iných 100 dolárov sa môže využiť na financovanie vojny. Výpočet by nebol kompletný bez poukázania na Pravý sektor, stranu Svoboda, prápor Azov, ovládnutie silových rezortov neonacistami, falošné vyhlásenia a falošné dôkazy o páde malajského lietadla a desiatky incidentov (voči ktorým je Černovská tragédia banalitou): používanie zápalných fliaš na Majdane proti policajtom a proruským demonštrantom, Korsunský pogrom, Odeská tragédia, bombardovanie civilného obyvateľstva ťažkými zbraňami.

Pravdepodobný scenár

Vojna bude trvať mnoho rokov, denne budú desiatky obetí. Obe strany budú pomáhať svojim. Ukrajina navyše bude neustále provokovať Rusko. Občas raketa, občas hraničné prestrelky. V zime začne rásť cena plynu. Máme síce, pravda, zmluvu s Ruskom už podpísanú, ale nie je problém vyhlásiť, že ukrajinci kradnú plyn a už budeme dovážať spätným chodom. Aj tak zložitú hospodársku situáciu v Európe a na Slovensku vojna ešte zhorší. Rusi budú chodiť pomenej, budú menej kupovať naše výrobky, z Ukrajiny prídu lacné poľnohospodárske výrobky.

O čo sa zasadzujem?

Masmédiá, politici aj slovenská inteligencia neustále bičujú vášne. Neuvedomujú si, že pripravujú verejnú mienku na nezmyselnú vojnu. Zdrojov máme málo a ešte ich budeme ničiť vojnami. Nehovoriac o asymetrii – Rusi údajne odtrhli Krym a preto zabijeme 1.000 civilov a milión ľudí sa musí vysťahovať do Ruska, pričom zomrie niekoľko tisíc vojakov a ozbrojencov. Ukrajinských. Nepripomína to vtip “vypichnem si oko, nech má svokra jednookého zaťa”? Ak mi ublížili Rusi, tak decimujem vlastné obyvateľstvo?

Úprimne si želám, aby sme začali počúvať aj druhú stranu.