Štát obyvateľov nedobehne

19.2.2002

Ešte som nepísal o svojich intímnych veciach. Napríklad o nakupovaní. Rád nakupujem v Hypernove pri Brne. Od nás je to len hodinka jazdy autom.
Nakupovať sa musí tak či tak. Keď pôjdem nakupovať do hociktorého bratislavského supermarketu, zaberie mi to aspoň pol hodiny. Takže čas, výber tovaru a hlavne ušetrené peniaze je to, čo ma núti aspoň raz za dva mesiace ísť si zanakupovať do susedného štátu.

Vezmem celú rodinu: manželku, dve dcéry a aspoň jedného ďalšieho súkmeňovca. Zaparkujem v centre Brna a nakúpim knihy a CD. Odtiaľ sa vyberiem do špecializovaných obchodov: foto, záhradkárske potreby, domáce potreby. Plánovaný obed vybavíme v niektorej z reštaurácii. Ceny sú nízke, kvalita a obsluha primerané.

Poslednou zástavkou je IKEA a Hypernova. Tlačím plné nákupné vozíky. A nie som sám. Ceny sú v Čechách ďaleko nižšie ako na Slovensku aj napriek nevýhodnému kurzu koruny. Len samotné ceny sú nižšie o 10-20%. V aute smerom domov sme si už zvykli vyplňovať dokumenty na vrátenie DPH. Ďalšie ušetrené peniaze – v priemere aj o 18%. Aby sa to celé vyplatilo, musí našinec investovať aspoň 15.000 korún do nákupov. Ušetrí na tom asi 5.000 korún.

Prosím, nemyslite si, že Slovák je výnimka. Napríklad Angličania z celého juhu Anglicka jazdia cez kanál nakupovať alkohol do Francúzska. Ročne ich takto prejde spojnicu Dover-Calais 10 miliónov. Sto ľudí, ktorí idú nakupovať do Calais, podľa štatistiky kúpi 80 fliaš vína, 400 až 500 plechoviek piva a tucet fliaš destilátov. Nákup je cenovo tak výhodný, že tam chodia nakupovať aj zamestnanci obchodov s alkoholom, ktorí majú v Británii zamestnanecké zľavy.
Ročne sa nakúpi 550 miliónov fliaš piva.

Som pevne presvedčený, že obzvlášť pri drahších artikloch má zmysel predávať ich cudzincom bez DPH. Vrátenie DPH cudzincom by mohlo fungovať aj priamo v obchode. Aj keď DPH je najväčším zdrojom štátnej kasy a bude veľa podvodníkov, ktorí to budú chcieť využiť. Čím jednoduchšia procedúra a pokiaľ možno doslova vnucovaná cudzincom, tým vyššie obraty v obchodoch. Platiť DPH na pánskych parfumoch sa mne osobne zdá zhovädilosť. Dve tisícky mínus 23% DPH je 370 korún, čo je dosť na benzín do Brna.

Peniaze chodia po svete. To len ľudia bez peňazí sedia doma. Ak chce štát aspoň trochu pomôcť, mal by sa snažiť vytvárať pre peniaze najlepšie podmienky, minimálne lepšie ako u susedov. Potom sa peniažky prikotúľajú aj k nám.

Písané pre www.inzine.sk