Prečo došlo k odtrhnutiu Krymu? Korsunský pogrom

Nepochybne bolo dôvodov viac. Ruský záujem o prístup k Čiernemu moru, záujem udržať nárazníkovú zónu okolo Ruska, strach z dôsledkov zasahovania Západu v iných krajinách, kde sa to skončilo úplnym kolapsom, záujmy ruského vojensko-priemyselného komplexu, záujmy oligarchov, snaha o obnovenie národnej hrdosti rusov a iné. A americké záujmy?

Americké záujmy na Čiernom mori a záujem vytvoriť základne okolo Ruska a ovládnutie Strednej Ázie, prístup k nekonvenčnej rope a plynu na Ukrajine, záujmy vojensko-priemyselného komplexu o odbyt, snaha odpútať pozornosť od domácich hospodárskych problémov, externalizovať hospodárske problémy a vysoké ceny surovín (i.e. na niekoho to zvaliť.

Pre mňa je dôležité pochopiť aj rozmýšľanie občanov Krymu, ktorí sa pripojeniu nejako významne nebránia. Nedochádza ani k takým násilnostiam a neprichádzajú ani žiadne správy, ktoré by svedčili o terorizovaní Ruskom. Naopak veľa občanov si pripojenie k Rusku pochvaľuje. Zvýšili sa dôchodky, platy štátnych úrradníkov, znížila sa byrokracia a korupcia. To všetko ale občania a podnikatelia nemohli tušiť vopred. Muselo sa stať niečo také, ako bola pre nás údajná smrť Martina Šmída. Čo bolo tou udalosťou, a čo jej predchádzalo? Čo to bol Majdan a Antimajdan?

Tu je video…