Mýtus o nemennom IQ (1. časť)

15.1.2002

Niekedy v deväťdesiatom šiestom som stál pred úlohou školiť stovky ľudí. Ľudia pracujúci v predaji potrebujú pre svoju prácu empatiu a tá je zase daná emočnou inteligenciou. Išiel som na www.google.com a napísal som bez dlhej úvahy kľúčové slová: training increase IQ. Bol to pre mňa začiatok najúžasnejšieho poznania, aké som kedy zažil.

Pamätám sa ako dnes, sedel som ako priklincovaný a čítal som príbehy ľudí, ktorí už cestou poznania prešli veľmi veľmi ďaleko. Zrazu mi začalo byť všetko jasné a všetko mi začalo do seba zapadať.

Predstavte si, aká zmena by sa vo vašom živote udiala, keby sa vaše IQ zvýšilo napríklad o 40 bodov. Rozdiel 40 bodov urobí z priemerného stredoškoláka (114) nadpriemerne inteligentného absolventa matematicko-fyzikálnej fakulty (154). Čiže ak ste doteraz mali problémy s krátením zlomkov, po zvýšení o 40 bodov by ste nemali mať problém s dvojnými integrálmi. A ak ste nemali problémy s krivkovými integrálmi (od 125), tak určite pochopíte odvodenie Heisenbergovho princípu neurčitosti (od 165 – pásmo geniality).

Táto dramatická zmena sa robí pomocou techniky, ktorá sa nazýva image streaming, po slovensky čosi ako prúd obrazov. Jedna seansa trvá cca 80 minút a dokáže zvýšiť IQ o 1 bod. Hodnoty namerané na konci kurzu boli vo všetkých kategóriách o 40 bodov lepšie ako pred kurzom. To znamená u všetkých vstupných IQ!

Viem, znie to ako jasný podvrh, ale skúste si len tak pre seba vypočítať:
XXIV krát XXXVII.
Schopnosť vypočítať tento príklad bola pred vynálezom arabských číslic neoddiskutovateľná známka geniality. Začínate tušiť? Metóda je veľmi dôležitá. Vhodnou zmenou metódy sa dá dosiahnuť lepší výsledok.

Image streaming je metóda vyvinutá v rámci projektu Project Renaissance. Táto technika sa používa tak, ako sa aj trénuje. Tréning sa odohráva vo dvojici alebo s pomocou záznamníka. Vezmeme si objekt za objektom a plynulo opisujeme všetky detaily. Pri tomto cvičení je úplne jedno, či trénujeme so stoličkou, na ktorej už roky sedíme, alebo opisujeme diagram fázovej premeny železa. Vynesenie aj najnepatrnejších detailov a ich zoradenie má praktický význam: Takto funguje naše myslenie.

Image streaming nie je jediná metóda. Na internete sa stretneme aj s referenciami na potápanie či nadmerné štúdium. Či je alebo nie je IQ počas života viac-menej konštantné a čo s tým chceme robiť, je na každom z nás.

Písané pre www.inzine.sk