Klamanie akcionárov v medziach zákona

12.2.2002

Viceprezidentka Sherron S. Watkinsová napísala prezidentovi Enronu list: „Som veľmi nervózna z toho, že sa dostaneme do vlny účtovníckych škandálov.“ A tak sa aj stalo.

Zmyslom účtovníctva je podávať pravdivý a verný obraz o stave firmy. Ten obraz je určený pre akcionárov, manažment, banky i daňový úrad. Nielen u nás, aj v USA je úplne bežné, že účtovníctvo neodráža skutočný stav vo firme. Napriek tomu, že sa pod ročnú uzávierku podpíše audítor.

Pozrime sa na čarovanie s účtovníctvom bližšie. Pre schopnosť splácať úvery je veľmi dôležité pozrieť si v jej účtovníctve, aký je pomer vlastných a cudzích peňazí vo firme. Ak väčšina finančných zdrojov firmy pochádza od bánk alebo iných investorov, je jasné, že na chode firmy majú banky väčší záujem ako samotní akcionári. Aby sa v bilancii firiem, ako je Enron, UAL, AMR a iné neukazovali cudzie zdroje v prehnanej výške, využívajú firmy štrbinku v účtovných predpisoch z roku 1959. Napríklad United Airlines má 233 lietadiel zakúpených na lízing. Aby nemuseli záväzky vo výške 12,7 mld. dolárov figurovať na účtovnej súvahe, založila firma novú firmu, ktorá si lízuje lietadlá. Na to, aby bola firma považovaná za dcérsku firmu a účtovné čísla boli prenášané do konsolidovanej uzávierky materskej firmy, musí mať materská firma v dcérskej firme podiel väčší ako 50%. Naša štrbinka v účtovných predpisoch umožňuje výnimku, aby sa tak nemuselo diať už pri 3% cudzieho kapitálu investovaného do dcérskej firmy.

Ešte raz a pomalšie? Dobre. Vezmime akciovku, do ktorej chceme vylákať peniaze od banky alebo cudzích investorov. Do nej za požičané peniaze nakúpme napríklad autobusy. Autobusy prevedieme do dcérskej firmy. Pridáme 3% cudzích investícií. Napríklad jednu staršiu škodovku by mohol kúpiť niekto s príbuzenstva a po prevode na dcérsku firmu by sa stal jej 3,5% majiteľom. Od tejto chvíle už nemusíme dcérsku firmu uvádzať na konsolidovanej uzávierke, aj keď pre banku je materská firma stále ručiteľom splácania autobusov. Postup opakujeme dovtedy, kým sa firma nezloží, pretože nebude schopná splácať úroky v bankách.

Klamanie akcionárom pomocou tejto štrbinky (a štrbiniek je na tucty) odhaduje londýnska firma Fitzrovia International na celom kótovanom americkom trhu na 635 mld. dolárov. Ak to prepukne, akcie budú zase raz klesať voľným pádom. A to sme ešte nehovorili o hedge funds alebo future derivatives. Tie sa podieľajú na klamaní akcionárov oveľa väčšími číslami. Opcie na energiu, ktorá ešte nebola vyrobená, spôsobili aj krach spomínaného Enronu.

Škandál, ktorý predpovedala Watkinsová, nedokáže otriasť dôverou vyspelého sveta v akciové trhy. Tie totiž majú s realitou len veľmi málo spoločného. Napríklad Amazon sľubuje už veľmi dlho, že začne byť ziskový. Napriek tomu, že je stále v červených číslach, akcionári mu dôverujú a akcie majú stále dobrú cenu. Analytici rátajú s tým, že keby niekto skúpil akcie Amazonu, bude vedieť využiť milióny zákazníkov a profit z nich vytlčie.

Akciový trh je založený na tom, že ľudia potrebujú jesť každý deň. Aby sa najedli, potrebujú sadnúť do auta a ísť do práce. Aby auto chodilo, musia do neho dať benzín. Tá reťaz našich nevyhnutných potrieb je nekonečná. Akciový trh bude žiť dovtedy, kým ľudia budú mať potreby.

Verím, že audítori aj dozorné inštitúcie sa poučia. Aj vďaka ľuďom, ako je Sherron S. Watkinsová.

Písané pre www.inzine.sk