Čierna ekonomika je (Ako sa perú peniaze?)

26.11.2000

Neprichodí mi súdiť iných. Nie som makroekonóm, aby som dokázal povedať, či čierna ekonomika je dobrá alebo zlá, snáď len občas si trúfam povedať, čo je lepšie, aj to väčšinou len čo je lepšie pre mňa alebo pre ľudí, ktorých dobre poznám.

Zúčastňujeme sa na nej všetci. Niekto vtedy, keď šupne pánovi doktorovi nejakú tú tisíckorunáčku, niekto, keď dá prepitné čašníkovi, niekto, keď si nevypýta potvrdenie o príjme od inštalatéra. Dokonca aj celkom nevinne vyzerajúca dvadsaťkorunáčka do kasičky v kostole sa zmení na nezdanené príjmy. Cirkvi a sekty vyvážajú zo Slovenska stovky miliónov ročne.

Bez čiernej ekonomiky by si môj apko nemohol kúpiť od Ukrajincov na trhu vŕtačku, ani papalášom by občania ukrajinskej pleti nepostavili nezmyselne veľké vily. Bez čiernej ekonomiky by naši lekári žobrali po uliciach a politiku by nechcel robiť ani nezamestnaný analfabet. Čiernu ekonomiku nevymysleli ani kapitalisti ani komunisti; vždy bola a všade je.

Celkom úprimne: asi by som nechcel žiť v štáte, kde by sa všetky finančné transakcie evidovali. Predstavte si, keby boli ľudia, ktorí by vedeli, ktoré číslo Playboya ste si kúpili, alebo že váš syn musí chodiť na doučovanie z matematiky. Ak si myslíte, že by ste pokojne súhlasili, aby sa všetky vaše finančné operácie evidovali, pretože nemáte čo skrývať, napíšte mi. Písomne sa vám ospravedlním.

Veľmi dlho by sme sa mohli prieť o farbe tej či onej finančnej transakcie. Medzi bielou farbou zdanenej platby a čiernou farbou peňazí za drogy existuje plynulý prechod, určite viac ako 1024 stupňov sivej. Pripomeňme si, že všetky dary by mali byť tiež priznané a zdanené, telefonáty z práce sú tiež funkčným pôžitkom a pod. Takže keď nabudúce budete na návšteve u niekoho popíjať frankovku, myslite na to, že je to dar, ktorý nezdaníte. Sme v tom namočení úplne všetci.

Aby sme sa nezamotali, musíme priznať, že daňová povinnosť je až od určitej hodnoty vyššie. Je iná pri daroch medzi príbuznými, pri daroch zamestnancom (funkčných pôžitkoch), pri daroch čašníkom (prepitnom).

V Spiegli som sa minulý mesiac dočítal, že čierna ekonomika predstavuje asi 20-30% hrubého domáceho produktu (HDP) Európskej únie. Cyprus, Luxembursko, Lichtenštainsko, Švajčiarsko a za istých okolností aj Slovensko či iné štáty sú cieľom čiernych a sivých peňazí. Najporiadnejší sú Škandinávci, čierna ekonomika tam predstavuje asi len 20% z HDP. Zato slnečné krajiny ako Grécko alebo Taliansko vlastne ani veľmi nevedia, ako ich peniaze kolujú. Čierna ekonomika predstavuje až 40% ich ekonomiky.

OECD (Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj) tlačí na daňové raje, aby sa viac podieľali na odhaľovaní čiernych peňazí. Avšak ľudia, ktorí poznajú skutočnú povahu čiernych peňazí, vedia, aký je to nezmysel.

Veľmi populárne sú čierne príjmy medzi politikmi. Náš politický systém je zariadený tak, že politické strany na svoju činnosť a politici na svoj normálny život potrebujú čierne príjmy. Volebná kampaň Busha aj Gora stála podľa odhadov 1 mld. dolárov, aj keď podľa nimi priznaných čísel len pár desiatok miliónov. (Asi pred 2 týždňami CNN hovorila o 24 mil. dolárov.) Výsmech. Tým, že sa neusilujeme valorizovať príjmy politikov a politických strán, spôsobujeme, že žiadny človek s čistým štítom sa politiky nezúčastňuje. Výnimky ako pán Mikloško a pán Langoš vlastne len zatvárajú oči nad šafárením ich súkmeňovcov. Bez tohto zatvárania očí by nedosiahli žiadnu dohodu a nepresadili žiadne rozumné zákony.

Spojené štáty, Veľká Británia i Nemecko sú plné ľudí pracujúcich načierno. 5 až 10% pracovníkov sú čierni zamestnanci. Niektoré vlády sa usilujú tento neduh odstrániť. Napríklad Holanďania vymysleli, že prostitútky by mali pracovať na živnosť a vydávať potvrdenia za vykonané služby. Mali by mať sadzobník schválený miestnym zastupiteľstvom a súhlas so zriadením prevádzkarne. Viem si celkom predstaviť, ako páni mešťanostovia skúšajú kvalitu a dodržiavanie cien občasným využitím služieb. Alebo to bude mať na starosti nejaké oddelenie štátnej obchodnej inšpekcie? Napríklad referát orálneho sexu. Bude sa to pracovníkom toho oddelenia zdaňovať ako funkčný pôžitok?

Čierne peniaze v ekonomike Indie predstavujú 1,8 bilióna rupií (1 rupia = 1 SKK) a teda vlastne 70% ekonomiky krajiny. Subsaharské krajiny sa ani neusilujú predstierať nejaké daňové úrady, zákonnosť a poriadok. Všetok biznis krajiny sú čierne peniaze. Zlodeji kradnú autá s požehnaním polície a politikov, pričom peniaze do banky nedáva vôbec nikto. Rusko zasa funguje na americké doláre v hotovosti.

Kde sa na tejto škále nachádzame my? S našimi pracujúcimi nezamestnanými, predsedom parlamentu stavajúcim si dom a filmovými štúdiami na Kolibe? Podľa mňa sme na tom lepšie ako Taliansko a Grécko, ale horšie ako Nemecko. Odhadom asi 30% našej ekonomiky tvoria čierne peniaze.

V budúcom pokračovaní sa pozrieme na to, ako vyprať peniaze v rámci zákonov Slovenskej republiky.

Písané pre www.inzine.sk