Cesta do milionárovej duše

Mám dobré správy. Môj priateľ, americký milionár, mi odporučil knihu. Sú v nej výsledky výskumu amerických milionárov. Autor Thomas J. Stanley v knihe The Millionaire Mind zverejňuje výsledky dotazníkového výskumu 733 amerických milionárov.

Noviny, televízia aj bežná populácia vykresľujú milionárov ako vyvrheľov spoločnosti. Vždy som sa voči tomu bránil a konečne to mám potvrdené výskumom. Nie je to tak. Ako najdôležitejšie faktory úspechu uvádzajú milionári byť čestný voči ľuďom (90%), byť disciplinovaný (95%) a dobre vychádzať s ľuďmi (94%). Priatelia, milionári veria v priateľskosť, čestnosť a disciplínu a nie sú to, čo sa domnieva náš pospolitý ľud. Dokonca ani aktivity ich životného štýlu sa veľmi nelíšia od bežných ľudí. Najobľúbenejšia činnosť milionárov je venovať sa deťom (93%) a zabávať priateľov (88%). Až na treťom a štvrtom mieste je plánovanie investícií a študovanie investičných príležitostí.

Amerických milionárov poznám niekoľko. Sú to láskaví a tak trochu bezstarostní ľudia. Bezstarostnosť spočíva v tom, že sa už nemusia v živote veľa naháňať. Majú čas na čítanie kníh aj na dlhé rozhovory nad prestretým stolom. Málokedy sa s nimi rozprávam o umení. Najčastejšie sú témou rozhovorov deti, priatelia a peniaze. Veľmi na nich obdivujem určitú zmes nadšenia, s ktorou dokážu hovoriť o svojej práci, rodine, alebo koníčkoch. Avšak keď sa s nimi začnem rozprávať o sociálnych problémoch a nezamestnanosti, ich tváre posmutnejú. Všetci z nich by úprimne chceli, aby neexistovala nezamestnanosť. Veria, že si za chudobu môžu ľudia sami.

Výskum potvrdil to, čo už písali aj Poissant a Godefroy v knihe Jak myslí milionáři. Milionári na vzdelanie veľmi neveria. Majú síce väčšinou bakalárske vzdelanie, ale ich priemer bol niekde medzi 2- a 3+. V teste SAT vyšli síce mierne nadpriemerne, ale v texte sa priznali tí, čo si body nepamätali, že mali výsledky podpriemerné. Takže, keby to vyplnili, priemer by bol okolo 1000. Nič zvláštne.

Milionári bývajú v drahých domoch. Ich cena je niekoľkonásobne vyššia ako americký priemer. Majú na nich malú alebo žiadnu hypotéku. Domy si nestavajú sami, väčšinou si kupujú staré domy. Veria totiž, že ich biznisom nie je stavať domy, ale skôr ich využívať. A nie sú medzi nimi domáci majstri. Len veľmi veľmi malé percento sa stará samo o svoj trávnik. Majú na to ľudí. Dokonca aj keď väčšina z nich má manželku alebo manžela v domácnosti, je pre nich úplne bežné mať ešte zopár ľudí na výpomoc v domácnosti, žehlenie a vysávanie.

Milionári žijú skromne. Kupujú si ojazdené autá a jazdia na nich 5 až 8 rokov. Nechodia na drahé dovolenky ani nehrajú ruletu. Dalo by sa povedať, že čím lacnejšia zábava, tým lepšie. Nie preto, že by ich trápil každý cent, ale skôr preto, že ich obľúbené aktivity ako návšteva múzea a sledovanie športových výkonov vlastných detí alebo vnúčat je bližšie k ich zmyslu života.

Celkove som mal z tej knihy dobrý dojem. Viem, že som na správnej ceste. A čo vy, priatelia?
Písané pre www.inzine.sk 26.2.2002