Bloger

pexels-photo-459688Otázkou je, ako nazvať niekoho, kto neustále píše a nemá jednu jedinú tému, ale píše o všetkom? Lámal som si nad tým hlavu viac ako rok, a nakoniec som sa definoval ako bloger.

Určite zlé jazyky ma nazývajú grafoman. Cudzie slovo grafoman, ale znamená niečo iné (grafománia, chorobná vášeň pre písanie, písavosť, grafomanstvo), je v ňom tá choroba, a tou netrpím. Vôbec mi nevadí niekoľko mesiacov nepísať (nebyô o čem).

Najčastejší dôvod, prečo niečo napíšem je objednávka — téma, ktorú mi pošle šéfredaktor. V tom prípade články sú aj publikované a sem na môj web ich dávam až vtedy, keď záujem o ne dostatočne poklesne alebo médium zanikne. Príkladom tejto kategórie sú články písané pre inZine pod taktovkou Elenky Akáčovej a dnes uť zosnulého Petra Pišťanka.

Druhý najčastejší dôvod je, že niečo vysvetľujem veľa krát (napríklad na Facebooku, alebo aj pri káve) a potom, keď už sa opakujem aspoň tretí krát, tak sa rozhodnem napísať blog sem, alebo niekde inde, kde si to prečíta viac ľudí ako v tomto temnom zákutí internetu (teda na mojom webe). Príkladom sú články o výžive a mojom hľadaní zdravého životného štýlu.

No a tretí dôvod je frustrácia — pocit nemohúcnosti, keď ľudia dookola omieľajú niečo, čo nie je pravda a nemám možnosť im vysvetliť, že veci fungujú ináč.  Príkladom toho môžu byť články o konflikte na Ukrajine.

MOJE TÉMY

Najčastejšie píšem o ekonomike a financiách, možno preto, že ma táto oblasť ľudskej aktivity dlho živila a vlastne ešte vo chvíli, keď píšem tieto riadky aj živí. Druhou oblasťou je veda. Posledných štyridsať rokov sledujem vývoj vo vede takpovediac denne a často sa mi stáva, že nájdem niečo prekvapujúce, o čom mám nutkanie niečo napísať. Mám vytvorený profil na ResearchGate a sledujem niekoľko vedných oblastí.

pexels-photo-177598Ďalšia oblasť je technika, kde ma zaujíma hlavne softvér a umelá inteligencia. Toto je oblasť, o ktorej nemám s kým rozprávať, a tak aspoň píšem.

Asi prekvapením pre ľudí, ktorí ma nepoznajú, bude moja slabosť pre krásnu literatúru aj pokleslé žánre. Čítam pomerne dosť románov s umeleckými ambíciami a dosť detektívok, špionážnych románov a sci-fi. A nepohrdnem ani knihami o teórii literatúry.