Aktivista

Aktivista je ten, kto sa snaží upozorňovať na spoločenské problémy. V mojom prípade hlavne písaním a zdieľaním textov.

anonymous-studio-figure-photography-facial-mask-38275Aktivistom som asi bol od malička. Pamätám sa, ako ma ako malého chlapca naháňali moje babky za rôzne moje názory, ktoré som ale mal potrebu hovoriť nahlas. Verím na pokrok a no to, že tomuto pokroku je potrebné (trochu) pomáhať. Nie je mi celkom jasná moja motivácia, ale chcem, aby sa ľuďom lepšie žilo a svet bol bezpečnejší a zrozumiteľnejší.

Životné prostredie

Najprv som sa stal niekedy v roku 1985 členom slovenskej skupiny, ktorá sa hlásila k hnutiu Brontosaurus. Bola to kombinácia zábavy a osvety v oblasti životného prostredia. Asi od roku 1987 som bol členom Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), základná organizácia 13 v Bratislave. ZO 13 bola legendárna a stretol som vďaka nej aj veľa ľudí zo ZO 6 a zúčastnil som sa veľa brigád a iných akcií.

pexels-photo-1002703Hneď po revolúcii sme založili Stranu zelených na Slovensku spolu s ďalšími ľuďmi z ochranárskych radov. Odtiaľ som odišiel po ustanovujúcom kongrese a na dlhý čas som sa prestal venovať tejto oblasti pre nedostatok času. Oveľa neskôr ma oslovila nadácia Ekopolis s ponukou členstva v správnej rade. V lete 2015 som správnu radu Ekopolisu opustil, aby som sa venoval naplno dvom najpálčivejším témam životného prostredia: klimatickej zmene a vyčerpávaniu zdrojov. Napísal som o nich desiatky článkov a obišiel som Slovensko s prednáškami a besedami na tieto témy.

Mier

pexels-photo-752473Je veľmi znepokojivé, do akej miery je verejná mienka zdeformovaná masmédiami. Neustále denné premazávanie mozgových závitov spôsobuje, že ľudia vnímajú hrozby tam kde nie sú a naopak štáty, ktoré zabíjajú desiatky tisíc ľudí ročne sú velebené ako ochrancovia mieru.

Jediné, čo v tejto oblasti robím je účasť na besedách, prednášanie, rozhovory na Slobodnom vysielači a písanie statusov a blogov. Dúfam, že časom sa mi podarí viac.

Zdravá výživa

pexels-photo-533360Som vegán, resp. jem celostnú stravu založenú na rastlinách bez oleja a s obmedzením lepku. Som pevne presvedčený, že takáto strava je najzdravšia. Na tému zdravej výživy prednášam (pro bono) a rád prídem aj na druhý koniec Slovenska, ak mi to čas dovolí, aby som o tejto téme porozprával. Píšem na túto tému články alebo prednášam na konferenciách.