Ako zbohatnúť v roku 2002

17.1.2002

Keby som mal nejaký návod na to, ako zbohatnúť za jediný rok, určite by som ho poradil najprv sebe. Snažím sa o to už dlhé roky a aj keď sa moje aktíva neustále zväčšujú, je väčšia časť financovaná cudzími pasívami.

Tento rok bude prepchatý množstvom prekvapujúcich príležitostí. Slovensko dostalo investičný rating, čo je vlastne požehnanie múdrych ľudí tým, ktorí sa doteraz obávali sem vstúpiť. Veľa mojich známych sa nabaľuje na vstupe zahraničných investícií. Zopár z nich stavia supermarkety, niektorí do nich dodávajú tovar a iní zase stavajú hotely či umelé zasnežovanie.

Je pravdou, že niektorým sa dobre vodiť prestane. Sú to hlavne tí, ktorí boli a sú zviazaní s privatizujúcimi sa štátnymi molochmi. Bankári, poisťováci, či telekomunisti začínajú uťahovať opasky, a tak tí, čo sa tam doteraz ukrývali pred prísnym zrakom kapitalizmu, sa budú musieť ukryť do posledného útočiska socializmu: do prebujnelej štátnej správy.

Mimochodom, všimli ste si, že keď sa nepodarilo vláde rozhádzať naše peniaze, tak ich nevrátila nám v podobe zníženia daní?

Cítim, že tento rok bude vhodný na to, aby ste zmenili zamestnanie. Je ho potrebné meniť tak raz za tri roky, a keď sa už blíži tretí rok, je na čase, aby ste si zaktualizovali životopis. Ak vám to doteraz Ivan Mikloš alebo Ľudovít Kaník nepovedali dosť jasne, dovoľte mi pri všetkej úcte povedať toto: Príjmy máme každý podľa toho, ako sa vieme zaradiť do spoločenskej deľby práce. Nie podľa toho, akí sme dobrí programátori, učitelia, alebo sústružníci, ale podľa toho, koľko sú nám za naše vedomosti a zručnosti naši chlebodarcovia schopní a ochotní platiť. Ak ste náhodou lekár alebo učiteľ, a máte pocit, že ste slabo platený, odíďte. Aj keď vy ste najlepší široko ďaleko.

Zákon ponuky a dopytu je jediné, čo riadi to, ako zbohatneme. Ak bude núdza o to, čo robíte, budete bohatnúť aj vy. Nebude núdza, odíďte. Zmeňte prácu, presťahujte sa, alebo sa aspoň lepšie zaraďte do spoločenskej deľby práce na vašom pracovisku. Robte tak, aby vaša firma zarobila viac peňazí vašou zásluhou. Robte to s nadšením, bez reptania.

Úspech je 5% stratégie a 95% driny. Prajem vám, aby ste aspoň raz v roku 2002 rozmýšľali o sebe bez predsudkov a aby ste mali dosť energie a sily na každodennú ťažkú prácu.

Písané pre www.inzine.sk